NOVINKY ROLAND / BOSS

D-05

Linear Synthesizer

Lineárna aritmetická syntéza pre novú generáciu

Roland D-05 Linear Synthesizer

Lineárna aritmetická syntéza pre novú generáciu

V roku 1987 Roland predstavil produkt D-50 Linear Synthesizer, ktorý sa stal jedným z najvplyvnejších syntetizátorov vôbec. Tento revolučný nástroj zásadne definoval zvuk konca 80.rokov. Jeho typický prejav bol ľahko rozpoznateľný - samplované attacky, syntetizovaný zvyšok, plus k tomu vstavaný Chorus, Reverb a EQ. Jeho zvuk nájdete v základoch mnohých skladieb v rôznych žánroch (pop, new wave, new jack, R&B) a snáď v hudbe z každého filmu tej doby. Teraz vám Roland D-05 prináša ikonický zvuk a špecializované ovládače D-50 v modernom zariadení, ktoré je dokonalou replikou tohto legendárneho nástroj až do najmenších detailov.

Roland D-05 Linear Synthesizer

Vintage Digital

Keď sa hovorí o „vintage“ syntetizátoroch, väčšinou sú to analógové stroje s množstvom ťahových a otočných ovládačov. V 80.rokoch však prišla zmena: elegantné nástroje s digitálnymi zvukovými modulmi priniesli hudobníkom a producentom úplne novú paletu zvukov, ktoré boli analógovou technológiou nedosiahnuteľné.

D-50 bol prvý kompletne digitálny keyboard spoločnosti Roland a podarilo sa mu očariť celý hudobný svet - jedinečný mix samplovaných zvukových komponentov definujúcich attack a k tomu syntetizované vlnové formy, kombinované so vstavanými digitálnymi efektmi a... joystick!

Spomeňte si na akúkoľvek známu skladbu z konca 80.rokov a začiatku 90.rokov - je veľmi pravdepodobné, že obsahuje aspoň jeden zvuk z D-50. D-50 bol tak digitálny ako sa len dalo, no napriek tomu si vyslúžil čestné miesto v sieni slávy klasických „vintage“ syntetizátorov. Jeho zvuk je jedinečný a krásny. Vaším skladbám dodá „niečo“, čo nikde inde nenájdete.

Roland D-05 Linear Synthesizer

New Wave. New Jack. New Age. A tak ďalej…

80.roky boli v populárnej hudbe veľmi dynamickým obdobím. Producenti skúšali nové nápady, hľadali nové zvuky a neustále sa formovali nové žánre. Roland D-50 mal ihneď po uvedení v roku 1987 významný vplyv a objavil sa v štúdiách a na pódiách na celom svete. Mnohí z špičkových umelcov tej doby využili jeho krásne zvuky bez akejkoľvek zmeny ako základné kamene pre svoje svetové hity. Jeho zvuk vás jednoducho chytí za srdce. S príchodom D-05 oslavujeme 30.výročie tohto úžasného nástroja - do nového D-05 vkladáme všetok výkon a krásu D-50, ktorá je znovuzrodená v modernom formáte Roland Boutique.

Roland D-05 Linear Synthesizer

Sample a syntéza ruka v ruke

Prečo je tento syntetizátor taký zaujímavý? D-50 využíva inovatívny mix krátkych, samplovaných zvukových komponentov na začiatku zvuku, ktoré spája s digitálne syntetizovanými doznievajúcimi úsekmi. Táto technológia sa nazýva Linear Arithmetic (LA) Synthesis a dokázal priniesť zvukový realizmus do sveta neuveriteľne drahých samplerov. K tomu pridala expresívne vlastnosti syntetizátora a korunku celému konceptu nasadili vstavané digitálne efekty. Nie je prekvapením, že D-50 sa stal jedným z najpredávanejších profesionálnych klávesov všetkých čias.

Aj po 30 rokoch má kombinácia samplovania a syntézy svoj kredit tak, ako v dobe, keď D-50 oslnil celý svet. Keď sa ponoríte do štruktúr zvukového generátora s LA syntézou, zistíte, že môžete tvoriť úderné perkusívne zvuky, mäkké ambientové pady aj cválajúce sekvencerové pochody, ktoré dodajú vášmu prejavu „niečo nové“.

Roland D-05 Linear Synthesizer

LA Boutique

Kompaktná forma série Roland Boutique ponúka profesionálne syntetizátory, navrhnuté vo formáte, ktorý sa bez problémov vojde do akéhokoľvek štúdia, na pódium alebo iný hudobný priestor. V srdci D-05 tlčie prvý syntetizátor s technológiou DCB (Digital Circuit Behavior), kombinovanou s precíznymi PCM samplami. Je dokonalou replikou pôvodného D-50 a dôkladne vytvára každý tonálny odtieň s neuveriteľným detailom. Rovnako autentické je aj ovládanie, ktoré ponúka množstvo ovládačov s priamym prístupom k parametrom. Na paneli nájdete aj legendárny a dôležitý joystick, ktorý umožňuje hladké prechody medzi rôznymi formami zvukov Upper a Lower. Skvelé pre hranie a zvukový dizajn.

D-05 však prináša aj niekoľko zaujímavých vylepšení. 64-Krokový polyfonický sekvencer je skvelý na hranie a rozvíjanie nových nápadov. Dokáže uložiť zmeny tempa aj patchu, ako aj vytvárať sekvencie parametrov Shuffle a Gate. Vstavaný arpeggiator dodá zvukom ešte väčšiu dynamiku. D-05 má odolné a kompaktné vyhotovenie, môžete ho napájať batériami aj cez USB a vziať si ho so sebou kamkoľvek. USB Audio a MIDI prevodník je praktický a nenáročný na priestor; v prípade potreby však môžete využiť aj štandardné MIDI porty. D-05 môžete využiť aj ako Audio Interface pre váš počítač, čo vám ušetrí počet zariadení aj káblov a zjednoduší cestovanie.

D-05 je samozrejme kompatibilný s príslušenstvom Roland Boutique. Môžete ho nainštalovať do kompaktného doku DK-01 s možnosťou naklopenia v rôznych uhloch. Ak potrebujete klaviatúru na hranie, využite klávesovú jednotku K-25m a získate D-50, ktorý hravo schováte do malého ruksaku. Pri týchto všetkých vlastnostiach a možnostiach budete prekvapení dostupnou cenou D-05, ktorá prináša ikonický D-50 do rúk kohokoľvek.