NOVINKY ROLAND / BOSS

BOX-40

Compact Pedal 40th Anniversary Box Set

Zberateľská séria pôvodných troch kompaktných pedálov BOSS

BOSS BOX-40 Compact Pedal 40th Anniversary Box Set

Zberateľská séria pôvodných troch kompaktných pedálov BOSS

Oslavujeme štyri desaťročia inovácií v kompaktných pedáloch, ktoré využívajú milióny hudobníkov po celom svete. Pri tejto príležitosti vám predstavujeme Compact Pedal 40th Anniversary Box Set. Toto špeciálne zberateľské balenie je jedinečná a limitovaná re-issue edícia pôvodných troch kompaktných pedálov BOSS OD-1 Overdrive, PH-1 Phaser a SP-1 Spectrum. Bude vyrobených len 1500 setov a každý bude v luxusnom balení s logom BOSS 40th Anniversary a špeciálnou darčekovou kartou s jedinečným číslom.

Špeciálne re-issue verzie kompaktných pedálov, ktorými to všetko začalo

V roku 1977 BOSS uviedol prvé modely ikonickej série kompaktných pedálov - OD-1 Overdrive, PH-1 Phaser a SP-1 Spectrum. Táto séria býva medzi zberateľmi označovaná ako „Traffic Light Series“ (semaforová séria) kvôli červenej, oranžovej a zelenej farbe pedálov. Séria spustila revolúciu, ktorá trvá dodnes. S viac ako 15 miliónmi predaných pedálov je ikonický a kompaktný dizajn BOSS v skvelej forme a inšpiruje hudobníkov po celom svete. Teraz si môžu priaznivci značky BOSS vychutnať klasické zvuky, s ktorými sa to všetko začalo, a získať jedinečný, ručne vytvorený set aj so špeciálnou správou, ktorej autorom je Yoshihiro Ikegami, prezident spoločnosti BOSS.

Vyrobené v Japonsku ako originálne modely

Re-issue modely pedálov OD-1, PH-1 a SP-1 sme vyrobili presne tak, ako ich originály. Zapojenie a vyladenie obvodov bolo vykonané ručne na špeciálnej výrobnej linke v Japonsku. Všetky elektronické komponenty prešli starostlivým výberom a dokonale reprodukujú zvuk a charakter originálnych pedálov. Každý pedál má aj niekoľko funkčných vylepšení, ktoré nemajú absolútne žiadny vplyv na zvuk. Je to napájanie kompatibilné so systémom PSA, ochranný obvod a šumový filter, ďalej zosilnený držiak batérie a stavový LED indikátor. (Na originálnych pedáloch LED indikátor zobrazoval stav batérie len pri stlačení pedálu.)

OD-1 Overdrive: Nadčasový zvuk

Pred 40 rokmi priniesol OD-1 svetu koncept Overdrive pedálu, ktorý už dnes pozná každý. Pri jeho vývoji hľadali technici BOSS zvuk s miernejšou odozvou a charakterom ako mali Fuzz efekty, typické pre tú dobu. Pre tento účel vytvorili asymetrický skresľovací obvod, ktorý vytvára množstvo pravidelných vyšších harmonických frekvencií. Výsledkom je hrejivý a príjemný zvuk, podobný prirodzenému prejavu vybudeného elektrónkového zosilňovača, ktorý však má vlastný charakter a odozvu. Koncept pôvodného OD-1 žije dodnes v mierne vylepšenej a všestrannejšej forme ako pedál SD-1 SuperOverdrive, ktorý vyrábame nepretržite už od roku 1981.

Vďaka expresívnemu prejavu, jemnému zosilneniu stredov a pevnej basovej odozve sa OD-1 teší obľube gitaristov ako samostatný pedál pre akýkoľvek hudobný štýl a tiež ako „nakopávač“ zosilňovačov a skresľovacích efektov. Re-issue verzia OD-1 má obvod so štyrmi operačnými zosilňovačmi, tak ako aj prvé verzie pedálu. Okrem toho boli diódy starostlivo vybrané tak, aby presne reprodukovali charakter a reakcie originálneho OD-1.

PH-1 Phaser: Klasická štvorstupňová modulácia

V roku 1977 už bol Phaser pedál bežná vec a na trhu bolo niekoľko konkurenčných modelov. Vývojári BOSS navrhli PH-1 so zámerom vytvoriť lepší dizajn s čistejším zvukom a väčším rozsahom modulácie. V porovnaní s bežnými štvorstupňovými efektmi tej doby znel PH-1 prirodzenejšie, mal jemnejší charakter a bohatší prejav v nízkych frekvenciách. Naviac vďaka integrovanému zosilňovaciemu obvodu nespôsobovalo zapnutie efektu výrazný skok v hlasitosti.

Pre re-issue verziu PH-1 sme starostlivo vybrali FET obvodu Phase Shifter s dôrazom na rovnaký charakter ako mal pôvodný pedál. Každý rezistor je ručne vyladený a vznikol rovnakým procesom ako súčiastky, ktoré nájdete v originálnom PH-1.

SP-1 Spectrum: Najvzácnejší zo všetkých pedálov BOSS

V dlhej histórii kompaktných pedálov BOSS patrí SP-1 medzi najvzácnejšie modely. Bol vytvorený podľa vstavaného efektu v prvých gitarových a basgitarových zosilňovačoch Roland a je to v zásade jednoduchý parametrický ekvalizér s pevnou úrovňou zosilnenia. Ovládačom Spectrum môžete posúvať centrálnu frekvenciu na úseku od 500 Hz po 5 kHz a ovládačom Balance môžete upraviť mix pôvodného/spracovaného zvuku a udržať konzistenciu celkovej úrovne.

Pri používaní s gitarou dokáže SP-1 vytvoriť zvuk podobný Wah pedálu na statickej pozícií, no s výraznejším zosilnením na centrálnej frekvencii. SP-1 však využívali najmä basoví gitaristi, ktorým sa osvedčil ako skvelý nástroj na prerezanie cez zvukový mix na pódiu. Pri každom type použitia je veľmi dôležité správne nastavenie ovládača Balance pre vhodné zladenie pôvodného zvuku so zvukom efektu.

SP-1 bol vyrábaný v obmedzenom počte do roku 1981. Na trhu s použitými pedálmi je to pravdepodobne najvzácnejší BOSS produkt a dosahuje aj najvyššie ceny. V re-issue modeli bol každý rezistor ručne vyladený a pedál vytvára dokonale autentickú reprodukciu pôvodného zvuku SP-1.